تبلیغات
تحقیقات دانشجویی – پروژه های دانشجویی – تهیه مقالات به زبان انگلیسی و فارسی – ترجمه متون انگلیسی – کتاب های آموزش نرم افزار – تایپ – انجام پروژه در پاور پوینت و غیره

وبلاگicon
بزرگترین مرجع تحقیق و پروژه و مقالات دانشجویی - دانلود مقاله در مورد آزمایش یانگ
بزرگترین مرجع تحقیق و پروژه و مقالات دانشجویی
ما همه وقت با شما در تماس هستیم با ایمیل و شماره تماس
تحقیقات دانشجویی – پروژه های دانشجویی – تهیه مقالات به زبان انگلیسی و فارسی – ترجمه متون انگلیسی – کتاب های آموزش نرم افزار – تایپ – انجام پروژه در Power point و غیره ..........

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 14 بهمن 1390
دانلود مقاله در مورد آزمایش یانگ


آزمایش یانگ
یانگ مقابل یک منبع نورانی ، روزنه‌ای (S) قرار داد (این روزنه خود مانند یک چشمه نور عمل می‌کند). در مقابل این روزنه صفحه‌ای گذاشت که روی آن دو روزنه S1 و S2 به فاصله کمی از هم قرار گرفته بودند. فاصله روزنه‌های S1 و S2 از روزنه یکسان بود، یعنی روزنه روی محور تقارن دو روزنه قرار می‌گرفت. در مقابل این دو روزنه هم پرده‌ای برای تشکیل تصویر جای داده شد.

نور خارج شده از منبع ، پس از عبور از روزنه S بصورت دو پرتو همفاز به روزنه های S1 و S2S1 و S2 نیز نور را به اطراف خود گسیل می‌کنند. S1 و S2 چون منابعی همدوسند، پس پرتوهای خروجی از آنها می‌توانند روی پرده طرحهای تداخلی تشکیل دهند.

می‌رسد. روزنه‌های
در نقطه تلاقی محور تقارن S1 و S2 با پرده ، دو پرتو خروجی فاصله یکسانی طی می‌کنند، پس باهم همفاز بوده و تداخل سازنده انجام می‌دهند. از اینرو ، این نقطه به صورت نوار روشن دیده می‌شود که آنرا نوار روشن مرکزی می‌گویند.

پرتوهای دیگری که به نقاط دیگر روی پرده می‌رسند، چون مسیر مساوی طی نمی‌کنند، باهم اختلاف راه خواهند داشت. این اختلاف راه ، باعث ایجاد اختلاف فاز می‌شود. وقتی یکی از پرتوها به اندازه یک طول موج اختلاف راه بیشتری طی می‌کند، اختلاف فاز π/2 حاصل می‌شود و نتیجه تداخل آنها اولین نوار روشن ، بعد از نوار روشن مرکزی ، خواهد بود.

در فاصله بین نوار روشن مرکزی و اولین نوار روشن بعد از آن ، نوار تاریکی خواهیم داشت و این نشانگر تداخل ویرانگر پرتوهای فرودی به این نقطه است. یعنی دو پرتو در فاز مخالف هم قرار داشته‌اند که پس از تداخل دامنه آنها صفر شده و منطقه تاریکی حاصل کرده‌اند.

اگر اختلاف فاز پرتوهای بر هم نهاده مضرب فردی از π باشد ، تداخل ویرانگر ایجاد شده و نوار تاریک بدست خواهد آمد و اگر اختلاف فاز مضرب زوجی از π باشد، تداخل سازنده باعث ایجاد نوار روشن خواهد شد. این نوارهای روشن و تاریک بطور متوالی و یک در میان در دو طرف نوار روشن مرکزی قرار می‌گیرند.
فاصله دو نوار روشن یا تاریک متوالی از رابطه λD/d بدست می‌آید که D فاصله صفحه دو شکاف از پرده ،‌ λ طول موج نور و d فاصله بین دو شکاف می‌باشد. برای اینکه نقاط با شدت ماکزیمم و مینیمم ( نقاط روشن و تاریک) را جدا از هم ببینیم، باید فاصله دو ماکزیمم (یا دو مینیمم) متوالی از هم زیاد باشد، لذا باید طول موج ما بلند باشد که بلندترین طول موج نور مرئی مربوط به نور قرمز است. ولی چون نور تکرنگ در طبیعت وجود ندارد ، از لیزر استفاده می‌کنیم (لیزر هلیوم - نئون). اگر از نور طبیعی با فیلتر قرمز استفاده کنیم، پهنای نوارها زیاد شده و ازشدت نور کاسته می‌شود.

نوارهای تاریک و روشن ایجاد شده روی پرده را طرح تداخلی می‌نامند. ملاحظه می‌شود که با اینکه چشمه‌ها نقطه‌ای‌اند، نوارها بصورت خطوط مستقیم هستند. اگر بجای چشمه‌های نقطه‌ای ، شکافهایی داشته باشیم، دوباره نوارهایی با خطوط مستقیم ولی با شدت بیشتر بدست می‌آید. از اینرو ، آزمایش یانگ را اغلب با دو شکاف انجام می‌دهند.

برای دانلود این مقاله به ادامه مطلب بروید 
دانلود

جهت سفارش پروزه وپایان نامه و تحقیقات
با ما تماس بگیرید

قیمت توافقی


ارسال توسط rasol jafari
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب چیست ؟

پیوند های روزانه
صفحات جانبی
دیگر امکانات سایت

امکانات جانبی

عضو شوید


استخاره آنلاین با قرآن کریم

فال امروز

تعبیر خواب آنلاین


فال حافظبازی آنلاین


برای ورود به چت روم کلیک کنید

امکانات جانبی
blogskin

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی